A 20. századi erdélyi magyar színjátszás meghatározó alakjának és mindmáig egyetlen Kossuth-díjas színművészének nevét viselő Csíky András Alapítvány tisztelettel és kegyelettel emlékezik meg névadójáról, a 2024. január 13-án elhunyt neves színművészről.
Csíky András – avagy ahogy a hozzá közel állók ismerték: Bandi bácsi – 2021-ben részesült a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetésben, amely Kossuth Lajosról kapta a nevét. A rangos kitüntetéssel járó pénzjutalom, amely a magyarországi Központi Statisztikai Hivatal által évenként számított országos nettó nominál átlagkereset hatszorosa, Bandi bácsi akaratából a nevét viselő Alapítvány alaptőkéjét képezi.
Az Alapítvány működését felügyelő háromtagú Kuratórium döntése értelmében – tiszteletben tartva és tovább gondolva az Alapító szándékát – művészeti díjat alapított, amelyet az Alapítvány Statútuma értelmében, valamint részleteiben is kidolgozandó szabályok szerint kíván az arra érdemes, erdélyi színházművészeti intézményekben és független műhelyekben magyar nyelven alkotó, 35 év alatti színművészeknek odaítélni, az Alapító halálától számított első évforduló után.
Eseti jelleggel azonban a Kuratórium 2024-ben a Csíky András-díjat és az ezzel járó pénzösszeget a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának ítéli oda, amelynek Csíky András alapító tagja és örökös tagja, valamint egykori igazgatója. A díj odaítélését a Kuratórium egy, Kolozsi Tibor szobrászművész által e célra készített, művészi kivitelezésű kisplasztikával és díszoklevéllel is igazolja, indoklásul pedig Csíky András magas színvonalú és színháztörténeti jelentőségű munkásságát állítja példaként a fiatal színészgenerációk számára, beleértve és külön kiemelve a színházalapítás kivételes mozzanatát, amely az Alapítót egyértelműen a szatmárnémeti Harag György Társulathoz, mint az első nagybányai magyar nyelvű professzionális színtársulat jogutódjához kapcsolja.
A Kuratórium tehát Csíky András-díjasként magát a Társulatot ismeri el, a díjjal járó pénzösszeget pedig azzal a feltétellel bocsátja a Társulat rendelkezésére, hogy annak illetékes bizottsága – művészeti tanácsa – kijelöli az arra érdemes fiatal színművészt vagy színművészeket, akit/akiket a nevezett pénzösszeg keretében az Alapítvány egyedi alkalommal jutalmazni/támogatni fog. A díjjal járó pénzösszeget a Kuratórium 1000 eurónak megfelelő romániai lejben állapítja meg, és a vonatkozó jogszabályok szerint fizeti ki.
Kolozsvár, 2024. november 11.
Köllő Kata színikritikus, kuratóriumi elnök
Somai László József jogász, kuratóriumi titkár
Laczkó Vass Róbert színművész, kuratóriumi tag