2023. július 9 és 15 között rendhagyó alkotótábort szerveztek Hegyközszentmiklóson magyarországi, lengyelországi és nagyváradi képzőművész diákok részvételével. Az Erasmus+ program részeként megszervezett kezdeményezés során a Partiumi Keresztény Egyetem, a Jan Matejko Művészeti Akadémia, valamint az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem 22 képzőművész-hallgatója oktatóik kíséretében vezetett alkotási folyamatokban vehetett részt.
A kezdeményezés célja volt, hogy autentikus környezetben, a természet adja az alkotások matériáját és az alkotómunka inspirációját, hogy a hallgatók a természetes anyagok felhasználásával fogalmazzanak, illetve jelenítsenek meg új gondolatokat. Így születik meg a művészet a természetért, amely a művészi produktumot elsősorban a természetből nyerve beszél a környezettudatosságról. A nyári művésztelepen sor került természetművészeti alkotások készítésére, tájrevitalizációs programok megtervezésére és megvalósítására, ahogyan a téglavetés tudományának elsajátítására is. A résztvevőknek lehetőségük nyílt növényekkel dolgozni, valamint olyan ősi építőanyag felhasználásával alkotni, mint a vályog, amely az érmelléki otthonok falainak alapjául szolgált.
Kiemelt jelentősége van annak, hogy a természettől kapott növényekkel, agyaggal, iszappal kevert homogén massza adja meg egy művészi gondolat közegét. A vályog nem ismeretlen az Érmelléken. Ahol vályogon képződik a talaj, ott fokozott termőképességű, élőbb területeket találunk. A vályog ezért a melegség, a növekedés, a fejlődés szimbóluma, vályoggal dolgozni pedig azt jelenti, hogy élő anyagot hívunk segítségül az élő gondolat kifejezéséhez.
A természet fogalma kapcsán, elvont kontextusokat érvényesítve, az anyag és az anyagban rejlő életre és lehetőségekre asszociálhatunk. A természet örökmozgó attitűdjét egyetlen élőlény képes kontemplatív odafordulással szemlélni, ez pedig az ember. A szomorú az, hogy regresszív mozgásának okozója és fenntartója is ő.
Egyre időszerűbb az a kérdés, hogy értelmünk és kreativitásunk ellenére miért olyan nehéz helyesen viszonyulni az éltető természethez?
A Partiumi Keresztény Egyetem immár 20 éves képzőművészeti képzése a vizuális művészetet hívta segítségül, hogy az egyhetes foglalkozás során rehabilitálja a természeti értékeket. A kezdeményezés célja volt, hogy azonos értékrend mentén haladó partnerekkel, művész-tanárokkal együtt pozitív üzenetet erőteljesen közvetítő művészeti tevékenységeket hívjon életre.
A kezdeményezés során született alkotások beolvadtak környezetükbe, természetes anyagok és terek felhasználásával történt meg a mű és a valóság találkozása, az ember és természet közötti (elveszett) harmónia megidézése.
A természetközpontú szemléletmód felerősítésének ideális közege, hogy a hallgatók és oktatók a természetben alkotnak. Ennek üzenete, hogy az ember nem helyeződik a természet főlé, hanem annak szerves részeként működik intellektuális tevékenységeiben is.
Szlopp Bernadette